Regulaminy sklepów internetowych
 Obsługa prawna e-commerce

Więcej praw dla konsumentów już od czerwca

Zaloguj się

Więcej praw dla konsumentów (i obowiązków dla przedsiębiorców internetowych)

Marcin Kroll ; Źródło: Legalnybiznes.pl

 

Do 13 czerwca 2014 r. w polskim systemie prawnym powinny zostać wprowadzone przepisy nowej Dyrektywy Unii Europejskiej 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów[1] (tzw. dyrektywa konsumencka). Pierwotnie wyznaczony przez Unię Europejską termin do wprowadzenia tych przepisów w Polsce upłynął 13 grudnia 2013 r. Przedłużenie prac legislacyjnych nad polskimi przepisami odbędzie się przede wszystkim kosztem przedsiębiorców, którzy będą mieli mniej czasu na dostosowanie własnej  działalności do nowych wymogów. Warto zatem już teraz gruntowanie zapoznać się  z czekającymi nas zmianami.

 

Jaki jest cel nowej dyrektywy?

 

Powiedzmy to otwarcie. Nowa dyrektywa konsumencka to większa ochrona i więcej uprawnień dla europejskich konsumentów oraz więcej obowiązków i większa odpowiedzialność przedsiębiorców internetowych. Ponadto zadaniem dyrektywy 2011/83/UE jest uproszczenie i aktualizacja przepisów oraz wyeliminowanie niespójności i niepożądanych luk w prawie. W odróżnieniu od poprzednich regulacji nowa dyrektywa przyjmuje przy tym model harmonizacji pełnej. Oznacza to, że z wyjątkiem precyzyjnie określonych wyjątków, kraje UE będą zobowiązane do przyjęcia regulacji dokładnie o takim kształcie, jak zawarte w dyrektywie 2011/83/UE.

 

Jakie będą najważniejsze zmiany ?

 

Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych zmian wynikających z nowej dyrektywy konsumenckiej dla sklepów i serwisów internetowych:

1)     Rozszerzony obowiązek informacyjny – zanim konsument zostanie związany umową przedsiębiorca zostanie zobowiązany do udzielenia konsumentowi w jasny i zrozumiały sposób szeregu informacji. Ich katalog przewiduje sama dyrektywa. W sumie aż 21 różnych kategorii! Z praktycznego punktu widzenia, najważniejsze znaczenie będą miały pouczenia związane z przysługującym konsumentom prawem odstąpienia od umowy.

2)     Wydłużony termin na odstąpienie od umowy – dotychczasowy okres, w którym konsumenci mogli odstąpić od zawartej umowy bez podawania przyczyny ulegnie przedłużeniu z 10 do 14 dni. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca nie udzieli konsumentowi wymaganej informacji o prawie do odstąpienia od umowy okres na odstąpienie od umowy zakończy się dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia pierwotnego 14 dniowego terminu. Dla ułatwienia, dyrektywa przewiduje wzór pouczenia, z którego może skorzystać przedsiębiorca.

3)     Wprowadzenie obowiązującego wzoru formularza odstąpienia od umowy – stanowi on załącznik do dyrektywy 2011/83/UE. Przedsiębiorca będzie zobowiązany do dostarczenia go konsumentowi w ramach wypełniania nałożonego na niego obowiązku informacyjnego. Jednocześnie konsument nie będzie takim wzorem związany. Wystarczy bowiem, że złoży jakiekolwiek inne jednoznaczne oświadczenie, w którym poinformuje przedsiębiorcę o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy.

4)     Konsument nie zawsze poniesienie koszty zwrotu towarów– dotychczas przedsiębiorca mógł obciążyć konsumenta wspomnianymi kosztami, jednakże pod warunkiem, że zastrzegł taką możliwość w regulaminie. Po zmianach bezpośrednie koszty zwrotu towarów zostaną przerzucone na przedsiębiorcę w szczególności w przypadku, jeżeli nie poinformował on konsumenta przed zakupem, że musi on ponieść takie koszty.

5)     Zamówienie z obowiązkiem zapłaty– przedsiębiorca będzie miał obowiązek zapewnienia, że konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie przyjął do wiadomości, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty. Na przykład, jeśli do złożenia zamówienia wymagane jest aktywowanie przycisku lub podobnej funkcji, muszą być one oznaczone w łatwo czytelny sposób jedynie z użyciem słów „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub równoważnego. Co ważne, niedostosowanie się do tych wymagań spowoduje, że konsument z mocy prawa nie będzie związany umową lub zamówieniem.

6)     Potwierdzenie umowy zawartej przez telefon– wprzypadku gdy umowa na odległość ma być zawarta przez telefon, przedsiębiorca będzie zobowiązany do potwierdzenia oferty złożonej konsumentowi. Sam konsument zostanie związany ofertą dopiero po jej podpisaniu lub przesłaniu swojej pisemnej zgody.

7)     Uregulowanie momentu przejścia ryzyka utraty lub uszkodzenia towarów – dyrektywa 2011/83/UE przewiduje, że w przypadku umów, zgodnie z którymi przedsiębiorca wysyła towary konsumentowi, ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów przechodzi na konsumenta dopiero w chwili wejścia przez konsumenta w fizyczne posiadanie towarów. Natomiast wydanie towaru przewoźnikowi (np. kurierowi) przez przedsiębiorcę nie będzie pociągać za sobą takiego efektu.

8)     Eliminacja ukrytych opłat –po pierwsze, zanim konsument zostanie związany umową lub ofertą, przedsiębiorca powinien uzyskać jego wyraźną zgodę na wszelkiego rodzaju dodatkowe płatności należne oprócz uzgodnionego wynagrodzenia z tytułu głównych obowiązków umownych. Po drugie, dyrektywa 2011/83/UE zakazuje wprost pobierania od konsumentów, w związku ze stosowaniem określonych sposobów płatności, opłat, które są wyższe od kosztów poniesionych przez przedsiębiorców w związku z korzystaniem z tych sposobów. Natomiast w przypadku korzystania z infolinii konsument nie będzie mógł zostać zobowiązany do płacenia taryfy wyższej niż podstawowa.

 

Co nam szykuje ustawodawca ?

 

Polski ustawodawca potraktował implementację nowych regulacji unijnych, jako okazję do gruntownego przebudowania i ujednolicenia szeregu przepisów prawa konsumenckiego. Od czerwca 2014 uchylona zostanie ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. W jej miejsce obowiązywać będzie zupełnie nowa ustawa o prawach konsumentów. Będzie ona stanowić podstawowy akt zajmujący się ochroną konsumentów. W jej ramach zostanie wdrożona również dyrektywa 2011/83/UE. Do Kodeksu Cywilnego wprowadzona zostanie natomiast jednolita regulacja odpowiedzialności sprzedawcy za jakość rzeczy sprzedanej (przy przyjęciu pewnych odrębności w umowach między przedsiębiorcą, a konsumentem, tzw. B2C). Ten ruch ustawodawcy należy ocenić pozytywnie. Pozwoli to na uporządkowanie zasad odpowiedzialności za zgodność towaru z umową. Obecnie bowiem regulacje w tym zakresie (odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową, rękojmia oraz gwarancja) rozrzucone są po kilku aktach prawnych, a logiki i spójności pewnych rozwiązań próżno szukać.

 

Jak przygotować sklep lub serwis internetowy na zmiany ?

 

Łatwo zauważyć, że planowane zmiany wykraczają poza prostą kosmetykę przepisów. Będą one wymagały od przedsiębiorców wdrożenia szeregu zmian i to nie tylko w samych regulaminach, lecz także w przyjętych procedurach. Od opublikowania uchwalonej ustawy do momentu jej wejścia w życie, tj. 13 czerwca 2014 r., czasu będzie zapewne niewiele. Warto zatem już teraz przeanalizować opisane zagadnienia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i kłopotów. Dobrym pomysłem wydaje się przeprowadzenie audytu prawnego serwisu / sklepu internetowego, który oprócz ewentualnych braków w regulaminie czy polityce prywatności, umożliwi także rzetelną ocenę stosowanych procedur, w odniesieniu do składania zamówień (zawierania umów), płatności czy realizacji transakcji.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi ekspertami.

 

 


[1]Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. U. UE L 304/64).

 

Marcin Kroll
Prawnik

Hasik, Wiński i Partnerzy sp.p.

2014-01-31

Re: מדריך: איך לבטל את "השלמה אוטומטית/תיקון "


nfl redskins jerseys


michael kors


michael kors handbags


nhl jerseys


rayban


air jordans


adidas mens


gucci shoes outlet


cheap oakley sunglasses


ferragamo shoes outlet


portland trail blazers jerseys


ray ban


michael kors taschen


fidget spinner


pandora


nfl browns jerseys


ray ban


dal jerseys


bcbg max azria


nfl raiders jerseys


chi jerseys


tory burch sandals


utah jazz jerseys


new balance canada


converse shoes


north face


ray ban prezzi


guciheaven shoes


nfl titans jerseys


nfl patriots jerseys


plein outlet


ray ban


ralph lauren


timberland shoes


kate spade outlet


marc jacobs


air huarache


babyliss


reebok outlet online


toms.com


adidas


ed hardy


ray ban outlet


pandora bracelet


ray ban sunglasses outlet


hermes outlet


jordan


watches


ralph lauren polo


coach outlet


boston celtics jerseys


nike.com


new balance


oakley sunglasses


rolex watches


tommy hilfiger


dsquared2


mont blanc


nfl cowboys jerseys


prada outlet


hollister clothing


polo ralph lauren outlet online


swarovski jewelry


fendi belts


roshe run


swarovski


rolex watches


mcm backpack


nfl dolphins jerseys


reebok


tommy hilfiger outlet


nike free run


bottega bags


nfl vikings jerseys


chi hair


retro jordans


mlb jerseys


converse outlet


guess outlet


birkenstock outlet


montre femme


coach outlet online


cheap eyeglasses


fred perry


juicy couture clothings


north face jackets


north face jackets


philipp plein


nike roshe


Sac Hermes


burberry outlet


iphone cases


kate spade


ralph lauren uk


ralph lauren


nfl buccaneers jerseys


carmelo anthony jersey


nfl jaguars jerseys


nike outlet


memphis grizzlies jerseys


brooklyn nets jerseys


coach outlet


ray ban pas cher


rolex


the north face outlet


nike huarache


roshe runs


atl jerseys


burberry


vans shoes


ralph lauren polos


nfl colts jerseys


longchamp


nfl ravens jerseys


northface


ecco outlet store


eyeglasses frames


hilfiger online shop


hermes bags


michael kors bags


oakley sunglasses


mlb jerseys


burberry online shop


jack wolfskin ca


www.tommyhilfiger.nl


mont blanc


oakley vault


nhl jerseys


coach outlet store


coach factory outlet online


replica watches


nike


christian louboutin shoes


warriors jersey


giuseppe shoes


nike mercurial


burberry outlet


ralph lauren online shop


mcm backpack outlet


michael kors bags


kate spade outlet


nike air max


cleveland cavaliers


burberry sale


mizuno running


true religion jeans women


michael kors


air max 1


nfl falcons jerseys


soccer shoes


nfl chargers jerseys


burberry handbags


michael kors outlet


nfl bengals jerseys


moncler jackets


oakley vault


cheap nba shoes


air yeezy shoes


under armour outlet


marc jacobs outlet


true religion jeans men


air jordans


abercrombie


ray ban wayfarer


uggs boots


pandora jewellery australia


free run


philadelphia 76ers


versace shoes outlet


coach factory


juicy couture


coach factory outlet


hollister co


michael kors purses


polo outlet store


ralph lauren


belstaff leather jackets


christian louboutin


beats headphones


oakley sunglasses


ralph lauren


prada handbags


burberry sale


nike canada


gucci store


hugo boss outlet


salvatore ferragamo


ferragamo shoes


timberland outlet


coach factory


nike air


michael kors handbags


softball bats


giuseppe zanotti


hou jerseys


air force


nike free run


mizuno running


burberry handbags


belstaff womens jackets


mlb jerseys


north face


sacramento kings jerseys


christian louboutin outlet online


vans


michael kors purses


ralph lauren factory store


air max 2015


belstaff mens jackets


lacoste shirts


nfl 49ers jerseys


michael kors bags


adidas


nike outlet


celine bags


puma shoes


nike


burberry tracksuits


toms outlet


cheap oakley


pandora charms


pandora charms


nike soccer shoes


purses and handbags


louboutin shoes


replica watches


cheap jerseys


designer handbags


chrome hearts outlet


michael kors handbags


skechers shoes


stone island polos


replica handbags


red bottom shoes


ferragamo


nfl seahawks jerseys


cheap true religion


uggs


michael kors


nfl panthers jerseys


timberland femme


tommy hilfiger outlet stores


nike air max


ralph lauren


oakley sbocco


scarpe hogan


swarovski canada


vans


ralph lauren outlet


dansko


fred perry polos


mcm bags


nike free


michael kors handbags


coach outlet online canada


pandora charms


woolrich clearance


roshe runs


nuggets jersey


air max 95


adidas


oakley outlet online


nfl jets jerseys


ray-ban sunglasses


nike free run 5.0


prada outlet


hollister online shop deutschland


toms outlet


calvin klein underwear


coach outlet store


prada shoes


true religion


skechers outlet


nfl broncos jerseys


longchamp outlet


timberland shoes


burberry outlet online


michael kors


phoenix suns jersey


hogan


mlb jerseys


ralph lauren


ralph lauren outlet online


michael kors outlet online


heat jerseys


new orleans pelicans jerseys


hollister


mcm backpack


uhren shop


iphone 4s cases


adidas schuhe


nfl packers jerseys


birkenstock taschen deutschland


louboutin shoes


prada


huarache


ray ban sunglasses


nba jerseys sale


hollister kids


jack wolfskin outlet online


coach purses factory


versace shoes outlet


shoes outlet


nfl texans jerseys


oakley pas cher


barbour factory


michael kors canada


bottega veneta


polo ralph lauren


jimmy choo


ralph lauren outlet


adidas


lal jersey


nba jerseys


roshe run


ray ban outlet


longchamp handbags


new balance outlet


polo ralph


links of london necklaces


mbt shoes sale


nike mercurial


nfl bears jerseys


softball bats


cheap hoodies


mcm handbags


nfl giants jerseys


nike roche run


michael kors


true religion jeans outlet


lunette ray ban pas cher


toronto raptors jerseys


true religion outlet


pandora canada


adidas shoes


lacoste


ray ban wayfarer


cheap nfl jerseys


christian louboutin


coach outlet online


vibram five fingers


detroit pistons jerseys


orlando magic jerseys


converse


beats by dre


converse sneakers


burberry outlet


barbour jackets


washington wizards jerseys


supra footwear


le coach des sacs à main


milwaukee bucks jerseys


air max 90


salomon


asics gel


oakley sunglasses


birkenstock taschen outlet


parajumpers coats


ray ban outlet


chris paul jersey


asics


nfl lions jerseys


cheap michael kors


longchamp


thomas sabo outlet


dsquared2 outlet


oakley sunglasses cheap


ralph lauren polos


nfl chiefs jerseys


coach bags outlet


ray ban outlet online


fitflop outlet


burberry outlet online


kate spade outlet online


toms shoes outlet


michael kors outlet


omega watches


levis outlet store


guess


moncler jackets outlet


tory burch


minnesota timberwolves jerseys


nfl bills jerseys


supra shoes


under armour basketball shoes


burberry outlet online


nike air max 2014


nike


swarovski online


nfl eagles jerseys


hogan


nike factory


oakley


oklahoma city thunder


tn requin pas cher


puma online shop


jimmy choo


long champ


nfl azcardinals jerseys


nfl saints jerseys


burberry outlet store


toms outlet


rolex watches for sale


oakley sunglasses cheap


new balance


tommy hilfiger online


barbour jacket outlet


oakley outlet


nba jerseys sale


coach factory


michael kors outlet online


ray ban zonnebril


shop.coachfactory.com


the north face outlet


coach outlet online


skechers


north face


cheap barbour jackets


nfl jerseys


dre beats


swarovski jewelry


nfl steelers jerseys


red bottom shoes


air jordan shoes


jordans for sale


bcbg max


nike


new balance shoes


air max


chh jerseys


c.c beanies outlet


sas jersey


tods


michael kors


air max


ray bans


cheap oakley sunglasses


polo ralph lauren outlet


air max


thomas sabo uk


polo ralph lauren


ferragamo


armani outlet


barbour outlet


nike air max


thomas sabo


nike free run


asics shoes usa


nfl rams jerseys


relojes


adidas


chi flat iron


michael kors outlet


air max schoenen


designer handbags


oakley outlet online


givenchy outlet online


hermes birkin


air max


nike huarache


north face backpacks


valentino shoes


tommy hilfiger outlet stores


longchamp taschen


hollister clothing store


indiana pacers jerseys


toms shoes outlet


the north face


oakley sunglasses cheap


air jordan retro


swarovski crystal


nike.com


basketball shoes


nfl jerseys


cheap michael kors


longchamp handbags


replica watches


kailey

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

Newsletter

Prawo e-commerce
Ochrona danych osobowych
Baza certyfikatów

Baza certyfikatów

Baza certyfikatów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Zobacz certyfikat

Ochrona konsumentów