Regulaminy sklepów internetowych
 Obsługa prawna e-commerce

Więcej praw dla konsumentów już od czerwca

Zaloguj się

Więcej praw dla konsumentów (i obowiązków dla przedsiębiorców internetowych)

Marcin Kroll ; Źródło: Legalnybiznes.pl

 

Do 13 czerwca 2014 r. w polskim systemie prawnym powinny zostać wprowadzone przepisy nowej Dyrektywy Unii Europejskiej 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów[1] (tzw. dyrektywa konsumencka). Pierwotnie wyznaczony przez Unię Europejską termin do wprowadzenia tych przepisów w Polsce upłynął 13 grudnia 2013 r. Przedłużenie prac legislacyjnych nad polskimi przepisami odbędzie się przede wszystkim kosztem przedsiębiorców, którzy będą mieli mniej czasu na dostosowanie własnej  działalności do nowych wymogów. Warto zatem już teraz gruntowanie zapoznać się  z czekającymi nas zmianami.

 

Jaki jest cel nowej dyrektywy?

 

Powiedzmy to otwarcie. Nowa dyrektywa konsumencka to większa ochrona i więcej uprawnień dla europejskich konsumentów oraz więcej obowiązków i większa odpowiedzialność przedsiębiorców internetowych. Ponadto zadaniem dyrektywy 2011/83/UE jest uproszczenie i aktualizacja przepisów oraz wyeliminowanie niespójności i niepożądanych luk w prawie. W odróżnieniu od poprzednich regulacji nowa dyrektywa przyjmuje przy tym model harmonizacji pełnej. Oznacza to, że z wyjątkiem precyzyjnie określonych wyjątków, kraje UE będą zobowiązane do przyjęcia regulacji dokładnie o takim kształcie, jak zawarte w dyrektywie 2011/83/UE.

 

Jakie będą najważniejsze zmiany ?

 

Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych zmian wynikających z nowej dyrektywy konsumenckiej dla sklepów i serwisów internetowych:

1)     Rozszerzony obowiązek informacyjny – zanim konsument zostanie związany umową przedsiębiorca zostanie zobowiązany do udzielenia konsumentowi w jasny i zrozumiały sposób szeregu informacji. Ich katalog przewiduje sama dyrektywa. W sumie aż 21 różnych kategorii! Z praktycznego punktu widzenia, najważniejsze znaczenie będą miały pouczenia związane z przysługującym konsumentom prawem odstąpienia od umowy.

2)     Wydłużony termin na odstąpienie od umowy – dotychczasowy okres, w którym konsumenci mogli odstąpić od zawartej umowy bez podawania przyczyny ulegnie przedłużeniu z 10 do 14 dni. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca nie udzieli konsumentowi wymaganej informacji o prawie do odstąpienia od umowy okres na odstąpienie od umowy zakończy się dopiero po upływie 12 miesięcy od zakończenia pierwotnego 14 dniowego terminu. Dla ułatwienia, dyrektywa przewiduje wzór pouczenia, z którego może skorzystać przedsiębiorca.

3)     Wprowadzenie obowiązującego wzoru formularza odstąpienia od umowy – stanowi on załącznik do dyrektywy 2011/83/UE. Przedsiębiorca będzie zobowiązany do dostarczenia go konsumentowi w ramach wypełniania nałożonego na niego obowiązku informacyjnego. Jednocześnie konsument nie będzie takim wzorem związany. Wystarczy bowiem, że złoży jakiekolwiek inne jednoznaczne oświadczenie, w którym poinformuje przedsiębiorcę o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy.

4)     Konsument nie zawsze poniesienie koszty zwrotu towarów– dotychczas przedsiębiorca mógł obciążyć konsumenta wspomnianymi kosztami, jednakże pod warunkiem, że zastrzegł taką możliwość w regulaminie. Po zmianach bezpośrednie koszty zwrotu towarów zostaną przerzucone na przedsiębiorcę w szczególności w przypadku, jeżeli nie poinformował on konsumenta przed zakupem, że musi on ponieść takie koszty.

5)     Zamówienie z obowiązkiem zapłaty– przedsiębiorca będzie miał obowiązek zapewnienia, że konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie przyjął do wiadomości, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty. Na przykład, jeśli do złożenia zamówienia wymagane jest aktywowanie przycisku lub podobnej funkcji, muszą być one oznaczone w łatwo czytelny sposób jedynie z użyciem słów „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub równoważnego. Co ważne, niedostosowanie się do tych wymagań spowoduje, że konsument z mocy prawa nie będzie związany umową lub zamówieniem.

6)     Potwierdzenie umowy zawartej przez telefon– wprzypadku gdy umowa na odległość ma być zawarta przez telefon, przedsiębiorca będzie zobowiązany do potwierdzenia oferty złożonej konsumentowi. Sam konsument zostanie związany ofertą dopiero po jej podpisaniu lub przesłaniu swojej pisemnej zgody.

7)     Uregulowanie momentu przejścia ryzyka utraty lub uszkodzenia towarów – dyrektywa 2011/83/UE przewiduje, że w przypadku umów, zgodnie z którymi przedsiębiorca wysyła towary konsumentowi, ryzyko utraty lub uszkodzenia towarów przechodzi na konsumenta dopiero w chwili wejścia przez konsumenta w fizyczne posiadanie towarów. Natomiast wydanie towaru przewoźnikowi (np. kurierowi) przez przedsiębiorcę nie będzie pociągać za sobą takiego efektu.

8)     Eliminacja ukrytych opłat –po pierwsze, zanim konsument zostanie związany umową lub ofertą, przedsiębiorca powinien uzyskać jego wyraźną zgodę na wszelkiego rodzaju dodatkowe płatności należne oprócz uzgodnionego wynagrodzenia z tytułu głównych obowiązków umownych. Po drugie, dyrektywa 2011/83/UE zakazuje wprost pobierania od konsumentów, w związku ze stosowaniem określonych sposobów płatności, opłat, które są wyższe od kosztów poniesionych przez przedsiębiorców w związku z korzystaniem z tych sposobów. Natomiast w przypadku korzystania z infolinii konsument nie będzie mógł zostać zobowiązany do płacenia taryfy wyższej niż podstawowa.

 

Co nam szykuje ustawodawca ?

 

Polski ustawodawca potraktował implementację nowych regulacji unijnych, jako okazję do gruntownego przebudowania i ujednolicenia szeregu przepisów prawa konsumenckiego. Od czerwca 2014 uchylona zostanie ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. W jej miejsce obowiązywać będzie zupełnie nowa ustawa o prawach konsumentów. Będzie ona stanowić podstawowy akt zajmujący się ochroną konsumentów. W jej ramach zostanie wdrożona również dyrektywa 2011/83/UE. Do Kodeksu Cywilnego wprowadzona zostanie natomiast jednolita regulacja odpowiedzialności sprzedawcy za jakość rzeczy sprzedanej (przy przyjęciu pewnych odrębności w umowach między przedsiębiorcą, a konsumentem, tzw. B2C). Ten ruch ustawodawcy należy ocenić pozytywnie. Pozwoli to na uporządkowanie zasad odpowiedzialności za zgodność towaru z umową. Obecnie bowiem regulacje w tym zakresie (odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową, rękojmia oraz gwarancja) rozrzucone są po kilku aktach prawnych, a logiki i spójności pewnych rozwiązań próżno szukać.

 

Jak przygotować sklep lub serwis internetowy na zmiany ?

 

Łatwo zauważyć, że planowane zmiany wykraczają poza prostą kosmetykę przepisów. Będą one wymagały od przedsiębiorców wdrożenia szeregu zmian i to nie tylko w samych regulaminach, lecz także w przyjętych procedurach. Od opublikowania uchwalonej ustawy do momentu jej wejścia w życie, tj. 13 czerwca 2014 r., czasu będzie zapewne niewiele. Warto zatem już teraz przeanalizować opisane zagadnienia, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i kłopotów. Dobrym pomysłem wydaje się przeprowadzenie audytu prawnego serwisu / sklepu internetowego, który oprócz ewentualnych braków w regulaminie czy polityce prywatności, umożliwi także rzetelną ocenę stosowanych procedur, w odniesieniu do składania zamówień (zawierania umów), płatności czy realizacji transakcji.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do osobistego kontaktu z naszymi ekspertami.

 

 


[1]Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie praw konsumentów, zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 85/577/EWG i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz. U. UE L 304/64).

 

Marcin Kroll
Prawnik

Hasik, Wiński i Partnerzy sp.p.

2014-01-31

Re: מדריך: איך לבטל את "השלמה אוטומטית/תיקון "


nfl redskins jerseys


michael kors


michael kors handbags


nhl jerseys


rayban


air jordans


adidas mens


gucci shoes outlet


cheap oakley sunglasses


ferragamo shoes outlet


portland trail blazers jerseys


ray ban


michael kors taschen


fidget spinner


pandora


nfl browns jerseys


ray ban


dal jerseys


bcbg max azria


nfl raiders jerseys


chi jerseys


tory burch sandals


utah jazz jerseys


new balance canada


converse shoes


north face


ray ban prezzi


guciheaven shoes


nfl titans jerseys


nfl patriots jerseys


plein outlet


ray ban


ralph lauren


timberland shoes


kate spade outlet


marc jacobs


air huarache


babyliss


reebok outlet online


toms.com


adidas


ed hardy


ray ban outlet


pandora bracelet


ray ban sunglasses outlet


hermes outlet


jordan


watches


ralph lauren polo


coach outlet


boston celtics jerseys


nike.com


new balance


oakley sunglasses


rolex watches


tommy hilfiger


dsquared2


mont blanc


nfl cowboys jerseys


prada outlet


hollister clothing


polo ralph lauren outlet online


swarovski jewelry


fendi belts


roshe run


swarovski


rolex watches


mcm backpack


nfl dolphins jerseys


reebok


tommy hilfiger outlet


nike free run


bottega bags


nfl vikings jerseys


chi hair


retro jordans


mlb jerseys


converse outlet


guess outlet


birkenstock outlet


montre femme


coach outlet online


cheap eyeglasses


fred perry


juicy couture clothings


north face jackets


north face jackets


philipp plein


nike roshe


Sac Hermes


burberry outlet


iphone cases


kate spade


ralph lauren uk


ralph lauren


nfl buccaneers jerseys


carmelo anthony jersey


nfl jaguars jerseys


nike outlet


memphis grizzlies jerseys


brooklyn nets jerseys


coach outlet


ray ban pas cher


rolex


the north face outlet


nike huarache


roshe runs


atl jerseys


burberry


vans shoes


ralph lauren polos


nfl colts jerseys


longchamp


nfl ravens jerseys


northface


ecco outlet store


eyeglasses frames


hilfiger online shop


hermes bags


michael kors bags


oakley sunglasses


mlb jerseys


burberry online shop


jack wolfskin ca


www.tommyhilfiger.nl


mont blanc


oakley vault


nhl jerseys


coach outlet store


coach factory outlet online


replica watches


nike


christian louboutin shoes


warriors jersey


giuseppe shoes


nike mercurial


burberry outlet


ralph lauren online shop


mcm backpack outlet


michael kors bags


kate spade outlet


nike air max


cleveland cavaliers


burberry sale


mizuno running


true religion jeans women


michael kors


air max 1


nfl falcons jerseys


soccer shoes


nfl chargers jerseys


burberry handbags


michael kors outlet


nfl bengals jerseys


moncler jackets


oakley vault


cheap nba shoes


air yeezy shoes


under armour outlet


marc jacobs outlet


true religion jeans men


air jordans


abercrombie


ray ban wayfarer


uggs boots


pandora jewellery australia


free run


philadelphia 76ers


versace shoes outlet


coach factory


juicy couture


coach factory outlet


hollister co


michael kors purses


polo outlet store


ralph lauren


belstaff leather jackets


christian louboutin


beats headphones


oakley sunglasses


ralph lauren


prada handbags


burberry sale


nike canada


gucci store


hugo boss outlet


salvatore ferragamo


ferragamo shoes


timberland outlet


coach factory


nike air


michael kors handbags


softball bats


giuseppe zanotti


hou jerseys


air force


nike free run


mizuno running


burberry handbags


belstaff womens jackets


mlb jerseys


north face


sacramento kings jerseys


christian louboutin outlet online


vans


michael kors purses


ralph lauren factory store


air max 2015


belstaff mens jackets


lacoste shirts


nfl 49ers jerseys


michael kors bags


adidas


nike outlet


celine bags


puma shoes


nike


burberry tracksuits


toms outlet


cheap oakley


pandora charms


pandora charms


nike soccer shoes


purses and handbags


louboutin shoes


replica watches


cheap jerseys


designer handbags


chrome hearts outlet


michael kors handbags


skechers shoes


stone island polos


replica handbags


red bottom shoes


ferragamo


nfl seahawks jerseys


cheap true religion


uggs


michael kors


nfl panthers jerseys


timberland femme


tommy hilfiger outlet stores


nike air max


ralph lauren


oakley sbocco


scarpe hogan


swarovski canada


vans


ralph lauren outlet


dansko


fred perry polos


mcm bags


nike free


michael kors handbags


coach outlet online canada


pandora charms


woolrich clearance


roshe runs


nuggets jersey


air max 95


adidas


oakley outlet online


nfl jets jerseys


ray-ban sunglasses


nike free run 5.0


prada outlet


hollister online shop deutschland


toms outlet


calvin klein underwear


coach outlet store


prada shoes


true religion


skechers outlet


nfl broncos jerseys


longchamp outlet


timberland shoes


burberry outlet online


michael kors


phoenix suns jersey


hogan


mlb jerseys


ralph lauren


ralph lauren outlet online


michael kors outlet online


heat jerseys


new orleans pelicans jerseys


hollister


mcm backpack


uhren shop


iphone 4s cases


adidas schuhe


nfl packers jerseys


birkenstock taschen deutschland


louboutin shoes


prada


huarache


ray ban sunglasses


nba jerseys sale


hollister kids


jack wolfskin outlet online


coach purses factory


versace shoes outlet


shoes outlet


nfl texans jerseys


oakley pas cher


barbour factory


michael kors canada


bottega veneta


polo ralph lauren


jimmy choo


ralph lauren outlet


adidas


lal jersey


nba jerseys


roshe run


ray ban outlet


longchamp handbags


new balance outlet


polo ralph


links of london necklaces


mbt shoes sale


nike mercurial


nfl bears jerseys


softball bats


cheap hoodies


mcm handbags


nfl giants jerseys


nike roche run


michael kors


true religion jeans outlet


lunette ray ban pas cher


toronto raptors jerseys


true religion outlet


pandora canada


adidas shoes


lacoste


ray ban wayfarer


cheap nfl jerseys


christian louboutin


coach outlet online


vibram five fingers


detroit pistons jerseys


orlando magic jerseys


converse


beats by dre


converse sneakers


burberry outlet


barbour jackets


washington wizards jerseys


supra footwear


le coach des sacs à main


milwaukee bucks jerseys


air max 90


salomon


asics gel


oakley sunglasses


birkenstock taschen outlet


parajumpers coats


ray ban outlet


chris paul jersey


asics


nfl lions jerseys


cheap michael kors


longchamp


thomas sabo outlet


dsquared2 outlet


oakley sunglasses cheap


ralph lauren polos


nfl chiefs jerseys


coach bags outlet


ray ban outlet online


fitflop outlet


burberry outlet online


kate spade outlet online


toms shoes outlet


michael kors outlet


omega watches


levis outlet store


guess


moncler jackets outlet


tory burch


minnesota timberwolves jerseys


nfl bills jerseys


supra shoes


under armour basketball shoes


burberry outlet online


nike air max 2014


nike


swarovski online


nfl eagles jerseys


hogan


nike factory


oakley


oklahoma city thunder


tn requin pas cher


puma online shop


jimmy choo


long champ


nfl azcardinals jerseys


nfl saints jerseys


burberry outlet store


toms outlet


rolex watches for sale


oakley sunglasses cheap


new balance


tommy hilfiger online


barbour jacket outlet


oakley outlet


nba jerseys sale


coach factory


michael kors outlet online


ray ban zonnebril


shop.coachfactory.com


the north face outlet


coach outlet online


skechers


north face


cheap barbour jackets


nfl jerseys


dre beats


swarovski jewelry


nfl steelers jerseys


red bottom shoes


air jordan shoes


jordans for sale


bcbg max


nike


new balance shoes


air max


chh jerseys


c.c beanies outlet


sas jersey


tods


michael kors


air max


ray bans


cheap oakley sunglasses


polo ralph lauren outlet


air max


thomas sabo uk


polo ralph lauren


ferragamo


armani outlet


barbour outlet


nike air max


thomas sabo


nike free run


asics shoes usa


nfl rams jerseys


relojes


adidas


chi flat iron


michael kors outlet


air max schoenen


designer handbags


oakley outlet online


givenchy outlet online


hermes birkin


air max


nike huarache


north face backpacks


valentino shoes


tommy hilfiger outlet stores


longchamp taschen


hollister clothing store


indiana pacers jerseys


toms shoes outlet


the north face


oakley sunglasses cheap


air jordan retro


swarovski crystal


nike.com


basketball shoes


nfl jerseys


cheap michael kors


longchamp handbags


replica watches


kailey

cc20181013 moncler

cc20181013

moncler outlet

texas rangers jersey

hermes birkin

kate spade handbags

moncler outlet

fred perry polo

coach outlet

adidas superstar

cheap nfl jerseys

ugg outlet

adidas yeezy boost

nfl jerseys wholesale

uggs outlet

ecco shoes

adidas outlet

ugg outlet

prada outlet

cheap nike air max

florida marlins jerseys

canada goose outlet

michael kors outlet clearance

cheap oakley sunglasses

polo outlet store

supreme new york

michael kors outlet clearance

birkenstock outlet

ugg outlet

cheap nfl jerseys

uggs outlet

pandora charms

air max 97

chicago white sox jerseys

coach outlet

coach outlet online

adidas yeezy

tory burch outlet online

pandora outlet

salvatore ferragamo shoes

mont blanc

columbia sportswear

coach outlet online

supra shoes

kate spade outlet

louis vuitton

supreme clothing

canada goose jackets

coach factory outlet

nike shoes

oakley sunglasses

michael kors handbags

coach outlet

birkenstock outlet

adidas outlet

ugg outlet

coach factory outlet online

pandora jewelry outlet

gucci outlet

new balance outlet

nike outlet online

louboutin shoes

coach outlet

moncler jackets

north face outlet

coach factory outlet online

coach outlet store online

christian louboutin

jordan shoes

uggs outlet

ugg outlet

nike free 4.0

converse outlet store

ugg australia

kate spade outlet

philipp plein outlet

kate spade bags

toms shoes

coach factory outlet

ecco shoes

nmd adidas

canada goose sale

canada goose outlet

lacoste polo shirts

coach outlet

canada goose outlet

adidas nmd

ralph lauren outlet

jimmy choo outlet

ralph lauren sale

adidas shoes

ysl outlet

canada goose jackets

ralph lauren outlet

tory burch outlet

canada goose jackets

longchamp handbags

pandora charms

coach factorty outlet

coach outlet

coach factory outlet

coach outlet store

moncler jackets

ugg boots

coach outlet store online clearances

canada goose outlet

tampa bay devil rays jerseys

nike zoom

adidas shoes

underarmour shoes

moncler outlet

cheap jordan shoes

yeezy boost

burberry outlet canada

jordans

louis vuitton outlet store

prada handbags

ralph lauren outlet

pandora outlet

coach factory outlet

kobe shoes

colorado rockies jerseys

polo ralph lauren outlet

oakley sunglasses outlet

ugg boots

coach outlet

michael kors outlet online

cheap jordans

cheap mlb jerseys

adidas campus

kate spade

uggs

coach outlet store

louis vuitton outlet online

longchamp outlet

kobe bryant shoes

ralph lauren uk

coach

birkenstock shoes

los angeles angels jerseys

jordan retro

kate spade bags

mulberry handbags

cincinnati reds jerseys

jimmy choo outlet

air max 2019

pandora charms sale clearance

canada goose jackets

fitflops

fitflops

pandora outlet

michael kors outlet

timberland boots

toms outlet

air jordan shoes

canada goose sale

pandora jewelry

jimmy choo

red bottoms shoes

canada goose outlet

milwaukee brewers jerseys

polo ralph lauren outlet

ralph lauren outlet

michael kors outlet

fitflops

lebron james shoes

kyrie 4 shoes

christian louboutin

michael kors outlet online

discount oakley sunglasses

pandora charms

michael kors outlet canada

jordans

cheap jordans

kate spade bags

cheap oakley sunglasses

coach factory outlet

true religion outlet online

canada goose

gucci handbags

supreme clothing

michael kors outlet clearance

pandora jewelry official site

kate spade handbag

hermes handbags

nike shoes

ugg outlet

jordan shoes

pandora charms

toms outlet

nike outlet

vans shoes

baltimore orioles jerseys

michael kors handbags

atlanta braves jerseys

moncler outlet

skechers shoes

houston astros jerseys

kate spade outlet

coach canada

nike outlet

pandora store

adidas shoes

pg 2

ugg boots

ugg boots

michael kors outlet

ray ban sunglasses discount

ecco shoes for men

moncler jackets

north face jackets

kevin durant shoes

dansko shoes

tory burch outlet

nike air max 87

ugg outlet store

hermes handbags

swarovski outlet

air jordan shoes

ugg outlet

moncler outlet

moncler outlet

pandora charms

mont blanc pens

ugg outlet

ralph lauren sale clearance

coach outlet

rolex watches

birkenstock

dr martens boots

ralph lauren outlet

adidas superstar

kate spade

nike air max 95

uggs

fitflops sale clearance

ugg boots

canada goose outlet

kate spade handbag

polo ralph lauren outlet

nike air max zero

seattle mariners jerseys

uggs

birkenstock sandals

louis vuitton outlet

salomon shoes

coach outlet

nike air max

coach outlet

cleveland indians jerseys

timberland outlet

nike air max

ralph lauren uk

timberland boots

uggs outlet

hermes handbags

coach outlet

fendi handbags

oakley sunglasses

toronto blue jays jerseys

jordan shoes

timberland boots

coach factory outlet

nike air more money

pandora jewelry

birkenstock shoes

cristiano ronaldo jerseys

los angeles dodgers jerseys

cheap jordans

timberland boots

air max 90

kate spade outlet

canada goose jackets

philipp plein shirt

converse shoes

valentino shoes

pandora jewelry

nike air presto

uggs outlet store

coach outlet

cartier outlet

kate spade handbags

coach outlet

coach outlet

michael kors

michael kors outlet

ugg outlet

coach canada outlet

gucci outlet

converse all star

adidas stan smith

uggs outlet

kate spade outlet

coach outlet store

ralph lauren

nike shox

jordan retro 11

cheap jordan shoes

canadian goose

nike outlet

coach handbags

air max 2018

ultra boost

salvatore ferragamo

tory burch outlet

pandora charms sale clearance

uggs outlet

ugg boots

canada goose outlet

asics outlet

michael kors

coach outlet

nike basketball shoes

oakley sunglasses

michael kors outlet

moncler outlet

nike air max shoes

canada goose jackets

pittsburgh pirates jerseys

true religion outlet

louis vuitton outlet

ray ban sunglasses

ray ban sunglasses

polo outlet

nike tessen

kate spade

adidas nmd shoes

longchamp handbags

adidas outlet

kate spade

timberland outlet

air jordans

air max 97

canada goose outlet

rolex watches

hermes bags

ugg outlet

jordan shoes

pandora charms sale

jordan shoes

ugg outlet

ralph lauren sale clearance

red bottoms

moncler outlet

coach outlet

yeezy boost

michael kors outlet

adidas nmd

tiffany outlet

moncler

coach factory outlet

pandora charms sale clearance

michael kors outlet online

kate spade outlet store

dr martens

christian louboutin

gucci outlet

replica watches

coach outlet store

fred perry

coach outlet store

fitflops

michael kors outlet

pandora charms

uggs

louis vuitton

adidas yeezy boost

tiffany and co

coach canada

nike outlet

vans store

cheap ray bans

nike shoes for men

ralph lauren

coach factorty outlet

moncler outlet

canadian goose

louis vuitton handbags

ray ban sunglasses

michael kors outlet

ugg outlet

cheap jordans free shipping

coach outlet

polo ralph lauren outlet online

nike huarache

uggs outlet

canada goose

pandora outlet

michael kors outlet

timberland boots

canada goose outlet

nike react shoes

nike air max

nike huarache

supra shoes

nike outlet

nike outlet online

pandora jewelry

uggs canada

ysl handbags

nike air max outlet

christian louboutin outlet

kate spade outlet

ecco outlet

canada goose outlet

pandora charms

adidas yeezy boost

jordan shoes

uggs outlet

yeezy 350 boost

ralph lauren outlet

coach outlet

air max 2018

adidas yeezy

new york mets jerseys

canada goose sale

louboutin shoes

nike air max 1

canada goose jackets

fitflops sale clearance

yeezy boost

dr martens outlet

michael kors outlet clearance

canada goose outlet

uggs outlet

mulberry outlet

louboutin shoes

longchamp outlet

uggs outlet

uggs outlet store

canada goose outlet

nike shoes

fitflops

birkenstock sandals

air jordans

swarovski crystal

supreme clothing

canada goose outlet

pandora jewelry outlet

fitflops

coach outlet

canada goose outlet

kate spade handbags

nike shoes

adidas

coach canada outlet

coach outlet

polo outlet

michael kors outlet online

nike free run

timberland boots outlet

birkenstock sandals

moncler outlet

nike dunks

adidas originals

red bottom shoes

nike zoom

ralph lauren sale clearance

coach outlet online

pandora jewelry

arizona diamondbacks jerseys

kate spade handbags

adidas shoes

canada goose outlet

salvatore ferragamo shoes

coach factory outlet

coach outlet

christian louboutin outlet

nike shoes

pandora jewelry official site

asics shoes

kate spade outlet

moncler outlet online

pandora jewelry

michael kors outlet

uggs outlet

coach factory outlet

cheap jordans for sale

burberry outlet

pandora jewelry

birkenstock sandals

mlb jerseys

pandora jewelry

coach factory outlet

coach outlet

michael kors handbags

kate spade outlet

air more uptempo

nike store

minnesota twins jerseys

uggs outlet

coach outlet store

nike outlet store

san diego padres jerseys

coach outlet

adidas yeezy

oakley sunglasses

nike cortez

air max 2017

pandora jewelry

adidas nmd

columbia shoes

pandora

christian louboutin shoes

coach factory outlet

oakley sunglasses

kate spade outlet store

ugg outlet

birkenstocks

kansas city royals jerseys

oakley sunglasses

oakland athletics jerseys

fake rolex

pandora jewelry

michael kors outlet

tiffany and co

kate spade outlet store

ralph lauren outlet

pandora charms

christian louboutin outlet

ecco shoes

michael kors outlet

ugg boots

cheap jordans

nike cortez

louis vuitton outlet online

michael kors outlet

fitflops sale clearance

new balance shoes

coach factorty outlet

christian louboutin outlet

uggs canada

ugg boots

adidas outlet

adidas shoes

yeezy boost 350

reebok shoes

coach factory outlet

coach factory outlet

adidas shoes

fitflops sale

coach factory outlet

coach outlet

cc20181013

san diego chargers

san diego chargers jerseys

coach outlet

pandora jewelry

lebron 13

gucci outlet online

prada outlet online

coach factorty outlet store

air max plus

cheap jordan shoes

polo outlet store

adidas nmd

jaguars jersey

mcm outlet

devil rays jerseys

canada goose outlet

ralph lauren outlet

rolex replica watches for sale

angels jerseys

christian louboutin shoes

ugg boots women

miu miu handbags

jimmy choo shoes

cheap air jordans

manolo blahnik outlet

nike outlet store

birkenstock shoes

guess clothing

salvatore ferragamo shoes

kappa clothing

saints jerseys

nike shoes

ysl outlet

blue jays jerseys

air jordan retro

canada goose outlet

fila shoes

ralph lauren pas cher

cheap jordans for sale

coach factory outlet online

timberland outlet

nike outlet online

true religion jeans

air max

true religion

valentino

coach outlet online

fivefingers shoes

coach outlet canada

moncler

new england patriots jersey

nike outlet

cheap snapbacks

air max 2017

christian louboutin shoes

cheap handbags

moncler outlet online

kate spade outlet online

nike outlet store

y3 shoes

pandora canada

fitflops sale clearance

christian louboutin

tods outlet online

moncler outlet online

fitflops sale clearance

mlb jerseys

ugg pas cher

ugg boots outlet

nike shoes

oakley sunglasses outlet

manolo blahnik

kate spade outlet

chaussure louboutin femme

fitflops sale clearance

kate spade bags

twins jerseys

canada goose outlet store

coach factory outlet online

coach outlet online

pandora charms sale clearance

north face outlet

true religion jeans

cardinals jerseys

michael kors outlet

coach outlet

nike factory store

cheap jordan shoes

coach outlet store online

timberland boots

nike basketball shoes

coach outlet online

air max shoes

ugg italia

coach factory outlet online

cheap mbt shoes

bape hoodie

air max 97

pandora rings

north face jackets

190307yueqin

pandora jewelry canada white

pandora jewelry canada

white sox jerseys

seahawks jerseys

coach outlet store online

nfl jerseys

cheap oakley sunglasses

ralph lauren polo

jordans

ferragamo outlet

canada goose coats

raiders jerseys

coach outlet online

coach outlet store

coach factory outlet

dodgers jerseys

valentino outlet

new balance shoes

fitflops outlet

coach outlet online

cheap air jordans

louboutin outlet

ed hardy outlet

ray ban sunglasses

louboutin shoes

coach outlet online

louis vuitton outlet online

adidas yeezy boost

columbia outlet store

parajumpers jacket

pandora charms

air jordan uk

adidas store

cheap snapbacks

ed hardy

michael kors outlet clearance

brewers jerseys

adidas ultra boost

kobe shoes

air max outlet

coach outlet online

christian louboutin shoes

oakley outlet

pandora charms

adidas sneakers

birkin handbags

michael kors outlet online

adidas uk

coach outlet online

cubs jerseys

ed hardy shoes

michael kors factory outlet

air max 270

louboutin pas cher

louis vuitton purses

marc jacobs handbags

curry 4 shoes

fitflops outlet

cowboys jerseys

christian louboutin sale

ugg outlet

true religion jeans sale

louboutin outlet

adidas yeezy boost 350

christian louboutin outlet

ubiq shoes

pandora charms sale clearance

malone souliers shoes

canada goose coats

coach outlet online

asics shoes

coach outlet clearance

canada goose coats

canada goose outlet store

browns jerseys

nike air max 2018

miu miu shoes

canada goose outlet store

uggs outlet

coach factory outlet

coach factory outlet

coach factory outlet

louboutin outlet

falcons jerseys

mcm handbags

gucci bags

phillies jerseys

asics running shoes

mbt shoes outlet

moncler jackets

christian louboutin shoes

coach outlet sale

prada handbags

indianapolis colts jerseys

ugg outlet store

pandora jewelry outlet

mbt shoes

canada goose outlet store

nike roshe run

pandora jewelry outlet

rangers jersey

air jordan

190307yueqin

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

Newsletter

Prawo e-commerce
Ochrona danych osobowych
Baza certyfikatów

Baza certyfikatów

Baza certyfikatów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Zobacz certyfikat

Ochrona konsumentów