Regulaminy sklepów internetowych
 Obsługa prawna e-commerce

Jak poznać regulamin niebezpiecznego serwisu internetowego?

Zaloguj się

Jak poznać regulamin niebezpiecznego serwisu internetowego?

Marek Wiński, Źródło: Legalnybiznes.pl 

 

Afera związana z działalnością serwisu internetowego pobieraczek.pl wywołała burzliwą dyskusję na forach internetowych i w środowisku e-commerce.  Jedna „czarna owca” w stadzie może przyczynić się do spadku zaufania do całego rynku internetowego.  W czasach dynamicznego rozwoju rynku e-commerce zaufanie staje się kluczowym czynnikiem decyzji zakupowej konsumenta.

Przypomnijmy, serwis pobieraczek.pl zachęcał do pobierania plików z filmami, muzyką oraz grami przez 10 dni za darmo. Skuszeni taką przynętą internauci rejestrowali się bez czytania regulaminu. Po upływie okresu testowego dochodziło do automatycznego przedłużenia umowy na czas zamknięty do jednego roku, a użytkownik zmuszony był zapłacić abonament w kwocie prawie 100 złotych. Na działalność serwisu pobieraczek.pl wpłynęło wiele skarg do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).

W wyniku postępowania UOKIK  ustalił, że korzystanie z usług oferowanych przez serwis pobieraczek.pl nie było bezpłatne. W rzeczywistości moment rejestracji na portalu był pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Urząd uznał powyższe praktyki serwisu pobieraczek.pl za nieuczciwe i wprowadzające konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło bowiem sądzić, że w ciągu 10 dni będzie mogło korzystać z usług serwisu bezpłatnie.

Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości blisko 240.000 zł. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (27 lutego 2012 r), a następnie Sąd Apelacyjny (27 marca 2013 r.) potwierdził, że właściciele portalu pobieraczek.pl wprowadzali konsumentów w błąd. Utrzymane zostały w mocy kary finansowe nałożone na przedsiębiorców. Zdaniem sądów obydwu instancji ich działanie miało charakter umyślny, dlatego wysokość kary finansowej, którą nałożył Urząd była prawidłowa.

Kolejna interwencja UOKiK w związku z działaniem serwisu pobieraczek.pl dotyczyła skarg użytkowników o bezprawne groźby  i zastraszenie w celu egzekucji abonamentu. Zarzuty internautów dotyczyły  również braków w treści regulaminu serwisu internetowego.

Wskutek ponownej kontroli UOKiK ustalił, iż właściciele serwisu pobieraczek.pl dopuścili się naruszenia zbiorowych interesów konsumentów poprzez zaniedbanie obowiązku potwierdzenia wobec konsumentów na piśmie wymaganych przez prawo informacji – np. danych przedsiębiorcy, ceny usługi, prawo odstąpienia od umowy, czasie jej obowiązywania. Internetowy przedsiębiorca zawierający z konsumentem umowę na odległość musi takie dane potwierdzić na piśmie najpóźniej w momencie rozpoczęcia świadczenia usługi. Przedsiębiorcy nakazano zaprzestanie stosowania kwestionowanej praktyki i nałożono kolejną karę w kwocie ponad 215 tys. zł.

Działalność serwisu pobieraczek.pl nie jest jednak wyjątkowa. Serwisów internetowych, których działalność opiera się w głównej mierze na nieuczciwych praktykach rynkowych (wprowadzanie w błąd, bezprawne wymuszanie opłat za usługi etc.) jest coraz więcej. Adresatem usług tego typu serwisów są przede wszystkim małoletni. Co szczególnie niepokojące, serwisy internetowe stosujące podobne nieuczciwe praktyki rynkowe na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od firm uczciwych. Nienaganna szata graficzna, atrakcyjne treści marketingowe, prosta i intuicyjna obsługa, szybkie płatności – to wszystko cechy budzące pozytywne skojarzenia.  Czym zatem uczciwy przedsiębiorca e-commerce różni się od niebezpiecznego serwisu internetowego ?

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, czyli regulaminie internetowym. Dokładna analiza regulaminu internetowego pozwala na wykrycie wszelkich klauzul niedozwolonych oraz nieuczciwych praktyk stosowanych przez niebezpieczne serwisy internetowe.   

Do analizy wybraliśmy regulaminy kilku serwisów internetowych, wokół których narosły liczne kontrowersje.  Dotyczy to serwisów, które są powszechnie krytykowane na forach internetowych oraz są bohaterami wielu skarg do rzeczników konsumentów.

Oto subiektywna lista zapisów w regulaminach serwisów usługowych, które powinny budzić szczególny niepokój konsumentów.

 

1.            Usługobiorca ma siedzibę poza terytorium Polski.

 

Plikostrada.pl – Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Dobre-programy.pl - Ras Al Khaimah, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Taniezakupy.pl - Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Alawar.pl – zarejestrowany pierwotnie w Rosji, obecnie w „Commonwealth of Virginia”.

 

2.            Koszty windykacji

 

Podejrzany powinien od razu wydać się regulamin serwisu internetowego, który w przypadku zalegania użytkownika z zapłatą zastrzega obciążenie go ryczałtowym kosztem listownego powiadomienia oraz pisemnego przedsądowego wezwania dłużnika do zapłaty. Nakładanie na użytkownika dodatkowych kosztów za zawiadomienie o zaleganiu z płatnością lub wezwanie do zapłaty jest zakazane w świetle polskiego prawa i stanowi klauzulę niedozwoloną.

 

3.            Umowa na czas określony 12 miesięcy.

 

Serwisy internetowe żerujące na naiwności internautów mają na celu złapać użytkowników w pułapkę rocznego abonamentu. Czujność użytkownika ma uśpić 14 dniowy bezpłatny okres testowy. Umowa ulega automatycznemu przedłużeniu świadczenia usługi z okresu testowego na zamknięty okres 12 miesięcy. Charakterystycznym elementem regulaminu nieuczciwego serwisu internetowego jest brak możliwości rezygnacji użytkownika z usługi w czasie trwania rocznego abonamentu. Użytkownik zatem zostaje zmuszony do ponoszenia opłat abonamentowych za cały roczny okres trwania umowy, nawet jeżeli po kilku miesiącach przestanie aktywnie korzystać z usług serwisu.

 

4.            Niepotwierdzenie wymaganych prawem informacji.

 

Niepotwierdzanie przez Eller Service na piśmie wymaganych przez prawo informacji – np. danych przedsiębiorcy, ceny usługi, prawo odstąpienia od umowy, czasie jej obowiązywania. Internetowy przedsiębiorca zawierający z konsumentem umowę na odległość musi takie dane potwierdzić na piśmie najpóźniej w momencie w momencie rozpoczęcia świadczenia usługi. Warto pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca nie potwierdził tych informacji w wymaganej formie, czas na odstąpienie konsumenta od umowy wydłuża się do trzech miesięcy.

 

5.            Cena usług trudno dostępna lub niewidoczna.

 

Stosuje się różne metody, jak rozrzucenie zapisów o okresie obowiązywania umowy oraz cenie w różnych częściach regulaminu, tak aby ustalenie rzeczywistego kosztu i czasu korzystania z usług było utrudnione. Praktykowane jest również wpisywanie cen usług słownie, zamiast cyframi, co przy pobieżnym czytaniu dokumentu, utrudnia ustalenie wysokości opłaty. Tego typu rozwiązania zauważyliśmy w regulaminach Taniezakupy.pl oraz Plikostrada.pl.

 

6.            Regulamin dostępny wyłącznie w obecnej wersji językowej.

 

Jeżeli serwis internetowy działa pod polską domeną .pl, treści są formułowane w języku polskim, a użytkownikami są konsumenci w Polsce, to regulamin powinien być dostępny w polskiej wersji językowej. Tymczasem kilka z podejrzanych serwisów internetowych udostępnia regulamin internetowy wyłącznie w języku obcym. Przykładem jest serwis awalar.pl, którego regulamin dostępny jest wyłącznie w wersji angielskiej.

 

7.            Obce prawo właściwe.

 

Awalar.pl – Commonwealth of Virginia

W regulaminie serwisu plikostrada.pl możemy znaleźć następujące postanowienie: „Strony przyjmują, iż na okoliczność sporu w pierwszej kolejności zastosowanie mają postanowienia zawartej pomiędzy stronami Umowy, a prawem właściwym dla realizacji niniejszej Umowy jest prawo Zjednoczonych Emiratów Arabskich.”

 

Marek Wiński 

Radca prawny

Hasik, Wiński i Parterzy sp.p.

2013-06-12

Re: מדריך: איך לבטל את "השלמה אוטומטית/תיקון "


nfl redskins jerseys


michael kors


michael kors handbags


nhl jerseys


rayban


air jordans


adidas mens


gucci shoes outlet


cheap oakley sunglasses


ferragamo shoes outlet


portland trail blazers jerseys


ray ban


michael kors taschen


fidget spinner


pandora


nfl browns jerseys


ray ban


dal jerseys


bcbg max azria


nfl raiders jerseys


chi jerseys


tory burch sandals


utah jazz jerseys


new balance canada


converse shoes


north face


ray ban prezzi


guciheaven shoes


nfl titans jerseys


nfl patriots jerseys


plein outlet


ray ban


ralph lauren


timberland shoes


kate spade outlet


marc jacobs


air huarache


babyliss


reebok outlet online


toms.com


adidas


ed hardy


ray ban outlet


pandora bracelet


ray ban sunglasses outlet


hermes outlet


jordan


watches


ralph lauren polo


coach outlet


boston celtics jerseys


nike.com


new balance


oakley sunglasses


rolex watches


tommy hilfiger


dsquared2


mont blanc


nfl cowboys jerseys


prada outlet


hollister clothing


polo ralph lauren outlet online


swarovski jewelry


fendi belts


roshe run


swarovski


rolex watches


mcm backpack


nfl dolphins jerseys


reebok


tommy hilfiger outlet


nike free run


bottega bags


nfl vikings jerseys


chi hair


retro jordans


mlb jerseys


converse outlet


guess outlet


birkenstock outlet


montre femme


coach outlet online


cheap eyeglasses


fred perry


juicy couture clothings


north face jackets


north face jackets


philipp plein


nike roshe


Sac Hermes


burberry outlet


iphone cases


kate spade


ralph lauren uk


ralph lauren


nfl buccaneers jerseys


carmelo anthony jersey


nfl jaguars jerseys


nike outlet


memphis grizzlies jerseys


brooklyn nets jerseys


coach outlet


ray ban pas cher


rolex


the north face outlet


nike huarache


roshe runs


atl jerseys


burberry


vans shoes


ralph lauren polos


nfl colts jerseys


longchamp


nfl ravens jerseys


northface


ecco outlet store


eyeglasses frames


hilfiger online shop


hermes bags


michael kors bags


oakley sunglasses


mlb jerseys


burberry online shop


jack wolfskin ca


www.tommyhilfiger.nl


mont blanc


oakley vault


nhl jerseys


coach outlet store


coach factory outlet online


replica watches


nike


christian louboutin shoes


warriors jersey


giuseppe shoes


nike mercurial


burberry outlet


ralph lauren online shop


mcm backpack outlet


michael kors bags


kate spade outlet


nike air max


cleveland cavaliers


burberry sale


mizuno running


true religion jeans women


michael kors


air max 1


nfl falcons jerseys


soccer shoes


nfl chargers jerseys


burberry handbags


michael kors outlet


nfl bengals jerseys


moncler jackets


oakley vault


cheap nba shoes


air yeezy shoes


under armour outlet


marc jacobs outlet


true religion jeans men


air jordans


abercrombie


ray ban wayfarer


uggs boots


pandora jewellery australia


free run


philadelphia 76ers


versace shoes outlet


coach factory


juicy couture


coach factory outlet


hollister co


michael kors purses


polo outlet store


ralph lauren


belstaff leather jackets


christian louboutin


beats headphones


oakley sunglasses


ralph lauren


prada handbags


burberry sale


nike canada


gucci store


hugo boss outlet


salvatore ferragamo


ferragamo shoes


timberland outlet


coach factory


nike air


michael kors handbags


softball bats


giuseppe zanotti


hou jerseys


air force


nike free run


mizuno running


burberry handbags


belstaff womens jackets


mlb jerseys


north face


sacramento kings jerseys


christian louboutin outlet online


vans


michael kors purses


ralph lauren factory store


air max 2015


belstaff mens jackets


lacoste shirts


nfl 49ers jerseys


michael kors bags


adidas


nike outlet


celine bags


puma shoes


nike


burberry tracksuits


toms outlet


cheap oakley


pandora charms


pandora charms


nike soccer shoes


purses and handbags


louboutin shoes


replica watches


cheap jerseys


designer handbags


chrome hearts outlet


michael kors handbags


skechers shoes


stone island polos


replica handbags


red bottom shoes


ferragamo


nfl seahawks jerseys


cheap true religion


uggs


michael kors


nfl panthers jerseys


timberland femme


tommy hilfiger outlet stores


nike air max


ralph lauren


oakley sbocco


scarpe hogan


swarovski canada


vans


ralph lauren outlet


dansko


fred perry polos


mcm bags


nike free


michael kors handbags


coach outlet online canada


pandora charms


woolrich clearance


roshe runs


nuggets jersey


air max 95


adidas


oakley outlet online


nfl jets jerseys


ray-ban sunglasses


nike free run 5.0


prada outlet


hollister online shop deutschland


toms outlet


calvin klein underwear


coach outlet store


prada shoes


true religion


skechers outlet


nfl broncos jerseys


longchamp outlet


timberland shoes


burberry outlet online


michael kors


phoenix suns jersey


hogan


mlb jerseys


ralph lauren


ralph lauren outlet online


michael kors outlet online


heat jerseys


new orleans pelicans jerseys


hollister


mcm backpack


uhren shop


iphone 4s cases


adidas schuhe


nfl packers jerseys


birkenstock taschen deutschland


louboutin shoes


prada


huarache


ray ban sunglasses


nba jerseys sale


hollister kids


jack wolfskin outlet online


coach purses factory


versace shoes outlet


shoes outlet


nfl texans jerseys


oakley pas cher


barbour factory


michael kors canada


bottega veneta


polo ralph lauren


jimmy choo


ralph lauren outlet


adidas


lal jersey


nba jerseys


roshe run


ray ban outlet


longchamp handbags


new balance outlet


polo ralph


links of london necklaces


mbt shoes sale


nike mercurial


nfl bears jerseys


softball bats


cheap hoodies


mcm handbags


nfl giants jerseys


nike roche run


michael kors


true religion jeans outlet


lunette ray ban pas cher


toronto raptors jerseys


true religion outlet


pandora canada


adidas shoes


lacoste


ray ban wayfarer


cheap nfl jerseys


christian louboutin


coach outlet online


vibram five fingers


detroit pistons jerseys


orlando magic jerseys


converse


beats by dre


converse sneakers


burberry outlet


barbour jackets


washington wizards jerseys


supra footwear


le coach des sacs à main


milwaukee bucks jerseys


air max 90


salomon


asics gel


oakley sunglasses


birkenstock taschen outlet


parajumpers coats


ray ban outlet


chris paul jersey


asics


nfl lions jerseys


cheap michael kors


longchamp


thomas sabo outlet


dsquared2 outlet


oakley sunglasses cheap


ralph lauren polos


nfl chiefs jerseys


coach bags outlet


ray ban outlet online


fitflop outlet


burberry outlet online


kate spade outlet online


toms shoes outlet


michael kors outlet


omega watches


levis outlet store


guess


moncler jackets outlet


tory burch


minnesota timberwolves jerseys


nfl bills jerseys


supra shoes


under armour basketball shoes


burberry outlet online


nike air max 2014


nike


swarovski online


nfl eagles jerseys


hogan


nike factory


oakley


oklahoma city thunder


tn requin pas cher


puma online shop


jimmy choo


long champ


nfl azcardinals jerseys


nfl saints jerseys


burberry outlet store


toms outlet


rolex watches for sale


oakley sunglasses cheap


new balance


tommy hilfiger online


barbour jacket outlet


oakley outlet


nba jerseys sale


coach factory


michael kors outlet online


ray ban zonnebril


shop.coachfactory.com


the north face outlet


coach outlet online


skechers


north face


cheap barbour jackets


nfl jerseys


dre beats


swarovski jewelry


nfl steelers jerseys


red bottom shoes


air jordan shoes


jordans for sale


bcbg max


nike


new balance shoes


air max


chh jerseys


c.c beanies outlet


sas jersey


tods


michael kors


air max


ray bans


cheap oakley sunglasses


polo ralph lauren outlet


air max


thomas sabo uk


polo ralph lauren


ferragamo


armani outlet


barbour outlet


nike air max


thomas sabo


nike free run


asics shoes usa


nfl rams jerseys


relojes


adidas


chi flat iron


michael kors outlet


air max schoenen


designer handbags


oakley outlet online


givenchy outlet online


hermes birkin


air max


nike huarache


north face backpacks


valentino shoes


tommy hilfiger outlet stores


longchamp taschen


hollister clothing store


indiana pacers jerseys


toms shoes outlet


the north face


oakley sunglasses cheap


air jordan retro


swarovski crystal


nike.com


basketball shoes


nfl jerseys


cheap michael kors


longchamp handbags


replica watches


kailey

san diego chargers

san diego chargers jerseys

coach outlet

pandora jewelry

lebron 13

gucci outlet online

prada outlet online

coach factorty outlet store

air max plus

cheap jordan shoes

polo outlet store

adidas nmd

jaguars jersey

mcm outlet

devil rays jerseys

canada goose outlet

ralph lauren outlet

rolex replica watches for sale

angels jerseys

christian louboutin shoes

ugg boots women

miu miu handbags

jimmy choo shoes

cheap air jordans

manolo blahnik outlet

nike outlet store

birkenstock shoes

guess clothing

salvatore ferragamo shoes

kappa clothing

saints jerseys

nike shoes

ysl outlet

blue jays jerseys

air jordan retro

canada goose outlet

fila shoes

ralph lauren pas cher

cheap jordans for sale

coach factory outlet online

timberland outlet

nike outlet online

true religion jeans

air max

true religion

valentino

coach outlet online

fivefingers shoes

coach outlet canada

moncler

new england patriots jersey

nike outlet

cheap snapbacks

air max 2017

christian louboutin shoes

cheap handbags

moncler outlet online

kate spade outlet online

nike outlet store

y3 shoes

pandora canada

fitflops sale clearance

christian louboutin

tods outlet online

moncler outlet online

fitflops sale clearance

mlb jerseys

ugg pas cher

ugg boots outlet

nike shoes

oakley sunglasses outlet

manolo blahnik

kate spade outlet

chaussure louboutin femme

fitflops sale clearance

kate spade bags

twins jerseys

canada goose outlet store

coach factory outlet online

coach outlet online

pandora charms sale clearance

north face outlet

true religion jeans

cardinals jerseys

michael kors outlet

coach outlet

nike factory store

cheap jordan shoes

coach outlet store online

timberland boots

nike basketball shoes

coach outlet online

air max shoes

ugg italia

coach factory outlet online

cheap mbt shoes

bape hoodie

air max 97

pandora rings

north face jackets

190307yueqin

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.

Newsletter

Prawo e-commerce
Ochrona danych osobowych
Baza certyfikatów

Baza certyfikatów

Baza certyfikatów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Ochrona konsumentów

Zobacz certyfikat

Ochrona konsumentów